Medarbejdere

Employee photo

Anne Mette Krøyer

Tlf: 3318 1930

amette@ecocouncil.dk

Arbejdsområde

Administration
Medlemsadministration
Webmaster
Arbejdsmiljø
Indkøb
IT

Employee photo

Christian Ege

Kemikalier & Plast | Landbrug Tlf: 33181947 / Mobil: 28580698

christian@ecocouncil.dk

Arbejdsområde

Frivillig Seniorkonsulent

Employee photo

Christian Jarby

Energi & Klima Tlf: 3318 1949

cj@ecocouncil.dk

Arbejdsområde

Energiforbrug og energibesparelser i boliger, erhverv og i det offentlige
Miljø- og energipolitik
Reguleringen på el- gas- og varmeområdet

Employee photo

Claus Ekman

Energi & Klima Tlf: 3318 1933 / Mobil: 2728 4949

claus@ecocouncil.dk

Arbejdsområde

Direktør

Employee photo

Hans Nielsen

Tlf: 3057 4217

hans@ecocouncil.dk

Arbejdsområde

Invasive arter
Bjørneklo mm.

Employee photo

Helene Chéret

Tlf: 33 18 19 46

helene@ecocouncil.dk

Arbejdsområde

Journalist og redaktør på medlemsmagasinet Global Økologi

Employee photo

Jeppe Juul

Energi & Klima | Transport Tlf: 3318 1948

jeppe@ecocouncil.dk

Arbejdsområde

Ecodesign
Offentlige grønne indkøb
Energimærkning og miljømærkning
Elbiler
Gas til transport, CO2 og biler

Employee photo

Kåre Press-Kristensen

Luftforurening | Transport Mobil: 2281 1027

karp@env.dtu.dk kaare@ecocouncil.dk

Arbejdsområde

Luftforurening
Støjforurening
Black Carbon
Energi- og miljørigtigt byggeri

Employee photo

Kathrine Fjendbo Jørgensen

| Transport Tlf: 3318 1944 / Mobil: 6178 3606

Kathrine@ecocouncil.dk

Arbejdsområde

Transport

Employee photo

Leif Bach Jørgensen

Landbrug Tlf: 33 18 19 35

leif@ecocouncil.dk

Arbejdsområde

Landbrug, vandmiljø
EU’s landbrugspolitik
Regnskab

Employee photo

Lone Mikkelsen

Kemikalier & Plast Tlf: 33 18 19 34 / Mobil: 25 79 20 01

Lone@ecocouncil.dk

Arbejdsområde

Skadelige kemikalier:
Hormonforstyrrende stoffer
Plastikforurening
Cirkulær økonomi
Indeklima

Employee photo

Mads Jespersen

Energi & Klima Tlf: 3318 1938

mads@ecocouncil.dk

Arbejdsområde

Employee photo

My Lyhne

Tlf: 3318 1940

my@ecocouncil.dk

Arbejdsområde

Studentermedhjælp
Administration
Medlemmer
Kommunikation

Employee photo

Søren Dyck-Madsen

Byggeri & Bolig | Energi & Klima Tlf: 3318 1939 / Mobil: 3089 6080

soeren@ecocouncil.dk

Arbejdsområde

Energibesparelser og indeklima m.v.
Energieffektive bygninger og bygningsrenoveringer
Grønne afgifter / skatter
Energisystemer el, fjernvarme, vedvarende energi
EU / bygninger, energibesparelser, VE
Oprindelsesgarantier
ESCO i kommuner
De globale klimaforhandlinger

Employee photo

Trine Hagen

Tlf: 33 18 19 46

trine@ecocouncil.dk

Arbejdsområde

Kommunikation og presse

Modtag Nyhedsbrev

Cron Job Starts