Vær med til at skabe fremtidens miljø

Slider

Ledelse

Christian Ege
Tlf. 33 18 19 33
christian@ecocouncil.dk

Sekretariatsleder

 

Fagmedarbejdere

 

Søren Dyck-Madsen 
Tlf. 33 18 19 39
soeren@ecocouncil.dk

Energi og klima

Energibesparelser og indeklima m.v.
Energieffektive bygninger og bygningsrenoveringer
Grønne afgifter / skatter
Energisystemer el, fjernvarme, vedvarende energi
EU / bygninger, energibesparelser, VE 
Oprindelsesgarantier
ESCO i kommuner
De globale klimaforhandlinger

 

Christian Jarby
Tlf. 33 18 19 49
cj@ecocouncil.dk

Energi og klima

Energiforbrug og energibesparelser i boliger, erhverv og i det offentlige
Miljø- og energipolitik
Reguleringen på el- gas- og varmeområdet

Rebekka Falk
Tlf: 33 18 19 38
rebekka@ecocouncil.dk 

Energi og klima

EU Energipolitik
Energiunionen inkl. integration af transportsektoren 

 

Leif Bach Jørgensen 
Tlf. 33 18 19 35
leif@ecocouncil.dk

Landbrug

Landbrug, vandmiljø
EU’s landbrugspolitik

Regnskab

 

Jeppe Juul
Tlf. 33 18 19 48
jeppe@ecocouncil.dk

Energi og transport

Ecodesign,
Offentlige grønne indkøb 
Energimærkning og miljømærkning

Elbiler
Gas til transport, CO2 og biler

 

Malene Møhl 
(barselsvikar)
Tlf: 33 18 19 34
malene@ecocouncil.dk

Skadelige kemikalier 

Mikroplastik
Hormonforstyrrende stoffer
EU's kemikalie lovgivning
Cirkulær økonomi

 

Lone Mikkelsen (barsel)
Tlf: 33 18 19 34
Mobil: 25 79 20 01
Lone@ecocouncil.dk

Skadelige kemikalier

Hormonforstyrrende stoffer
Cocktail-effekter
Nanomaterialer

 

Hans Nielsen
Tlf:  3057 4217
hans@ecocouncil.dk

Invasive arter

Bjørneklo mm.

 

Kåre Press-Kristensen
Tlf. 22 81 10 27
karp@env.dtu.dk

Luftforurening

Støjforurening
Black Carbon
Energi- og miljørigtigt byggeri

 

Kommunikation 

 

Trine Hagen
Tlf: 33 18 19 46
trine@ecocouncil.dk

 

Kommunikation og presse

 

Helene Chéret 
Tlf: 33 18 19 46
helene@ecocouncil.dk

Journalist og redaktør på medlemsmagasinet Global Økologi

 

Assistenter

Maise Berggren
maise@ecocouncil.dk

Visuel assistent

 

My Lyhne 
Tlf: 33 18 19 40
my@ecocouncil.dk

Studentermedhjælp

Ecodesign og energimærkning
Administration
Kommunikation

 

Administration og økonomi

 

Anne Mette Krøyer

Tlf. 33 18 19 30
amette@ecocouncil.dk

Administration

Medlemmer, web, kommunikation, arbejdsmiljø, indkøb, IT
 

  Leif Bach Jørgensen 
Tlf. 33 18 19 35
leif@ecocouncil.dk

Regnskab

 

 

 

 


     

Støt vores arbejde

Bliv medlem

eller støt os med fx 50 kr via:

Nyhedsbrev ikon gns

Modtag nyhedsbrev

Udkommer månedligt 

 
 

 

Din guide til grønt el-valg

 

 el klasser gruppeNY  

Tænk på klimaet, når du vælger el-produkter! 

 

Se vores guide på
www.grøntelvalg.dk

 

Nye udgivelser

På vores webshop kan du downloade alle vores publikationer gratis

 

G 01 17