Vær med til at skabe fremtidens miljø

Slider

Ledelse

Claus2a

Claus Ekman
Tlf: 33 18 19 33

Mobil: 27 28 49 49
Claus@ecocouncil.dk 

Direktør

 

Fagmedarbejdere

  Søren Dyck-Madsen 
Tlf. 33 18 19 39
soeren@ecocouncil.dk

Energi og klima

Energibesparelser og indeklima m.v.
Energieffektive bygninger og bygningsrenoveringer
Grønne afgifter / skatter
Energisystemer el, fjernvarme, vedvarende energi
EU / bygninger, energibesparelser, VE 
Oprindelsesgarantier
ESCO i kommuner
De globale klimaforhandlinger

 

Christian Jarby
Tlf. 33 18 19 49
cj@ecocouncil.dk

Energi og klima

Energiforbrug og energibesparelser i boliger, erhverv og i det offentlige
Miljø- og energipolitik
Reguleringen på el- gas- og varmeområdet

 

Leif Bach Jørgensen 
Tlf. 33 18 19 35
leif@ecocouncil.dk

Landbrug

Landbrug, vandmiljø
EU’s landbrugspolitik

Regnskab

 

Jeppe Juul
Tlf. 33 18 19 48
jeppe@ecocouncil.dk

Energi og transport

Ecodesign,
Offentlige grønne indkøb 
Energimærkning og miljømærkning

Elbiler
Gas til transport, CO2 og biler

 

Lone Mikkelsen
Tlf: 33 18 19 34
Mobil: 25 79 20 01
Lone@ecocouncil.dk

Skadelige kemikalier

Hormonforstyrrende stoffer
Plastikforurening
Cirkulær økonomi
Indeklima

 

Hans Nielsen
Tlf:  3057 4217
hans@ecocouncil.dk

Invasive arter

Bjørneklo mm.

 Kaare17

Kåre Press-Kristensen
Tlf. 22 81 10 27
kaare@ecocouncil.dk

karp@env.dtu.dk

Luftforurening

Støjforurening
Black Carbon
Energi- og miljørigtigt byggeri

Mads17

Mads Jespersen
Tlf: 33 18 19 38
mads@ecocouncil.dk 

Klima og energi

 

Kommunikation 

 

Trine Hagen
Tlf: 33 18 19 46
trine@ecocouncil.dk

 

Kommunikation og presse

 

Helene Chéret 
Tlf: 33 18 19 40
helene@ecocouncil.dk

Journalist og redaktør på medlemsmagasinet Global Økologi

 

Assistenter

 

My Lyhne 
Tlf: 33 18 19 31
my@ecocouncil.dk

  Studentermedhjælp

   Administration
  

 

Lone Brandt
Tlf: 33 18 19 44
Loneb@ecocouncil.dk 

   Administrativ assistent

Christian Ege

Tlf. 33 18 19 47
M: 28 58 06 98
christian@ecocouncil.dk

  Frivillig seniorkonsulent

  Kemikalier og landbrug

 

Administration og økonomi

 

Anne Mette Krøyer

Tlf. 33 18 19 30
amette@ecocouncil.dk

Administration

Medlemmer, web, kommunikation, arbejdsmiljø, indkøb, IT
 

  Leif Bach Jørgensen 
Tlf. 33 18 19 35
leif@ecocouncil.dk

Regnskab

 

     

 

 

 


     

Støt vores arbejde

Bliv medlem

eller støt os med fx 50 kr via:

Nyhedsbrev ikon gns

Modtag nyhedsbrev

Udkommer månedligt 

 
 

 

Vi passer på dine persondata

I forbindelse med at EU's nye persondataforordning GDPR er trådt i kraft pr. 25. maj 2018, har vi opdateret vores persondatapolitik.

Det Økologiske Råd overholder selvfølgelig de nye GPDR-regler
Vi har implementeret vores nye data-politik, som følger de nye regler for håndtering af persondata. I politikken kan du læse mere om, hvilke oplysninger vi indsamler, hvordan vi håndterer dine oplysninger og hvor længe, vi opbevarer oplysninger om dig m.m. Du bør læse denne politik og henvende dig til os, såfremt der er oplysninger i politikken, som du ikke kan acceptere. På www.ecocouncil.dk vil du til enhver tid kunne finde den gældende version af politikken.
 

Arrangementer

Folkemødet på Bornholm
Tid: 14.-17. juni 2018
Sted: Allinge, Bornholm
Se hvilke arrangementer vi deltager i

Shippings fair share

 

Maersk  Climate Change Challenge: Shipping’s fair share

Conference 22.11.2017
Læs mere 

Nye udgivelser

På vores webshop kan du downloade alle vores publikationer gratis

 

GØ 0217 FORSIDE Small